Каталог

Технології вирощування культур

Продукція Агрохімтех

Технологія вирощування соняшнику

Як і після чого вирощувати соняшник? Через акумулювання збудників хвороб у грунті, соняшник на одному і тому ж полі, можна вирощувати, не раніше, ніж через шість років. Необхідна ротація і правильне чергування посівних культур. Добрими попередниками для соняшнику, є зернові культури та кукурудза.

Цукрові буряки, люцерна і багаторічні трави - використовувати, як попередників, для посів соняшнику, не рекомендується, особливо в посушливі роки. Під час вирощування попередніх культур, обов'язково знищувати багаторічні широколисті бур'яни.
 
Обробка грунту після попередника:
Лущення стерні (відразу після збирання зернових) на глибину до 10 см. Спалювання пожнивних залишків не допустимо, тому що при такому прийомі спалюється близько 40 кг. азоту (приблизна рекомендована доза внесення).
Мета: зменшення втрат вологи, подрібнення і закладення післяжнивних залишків, провокування проростання бур'янів і падалиці.
 
Листове підживлення соняшника гумат калія:
Мінеральні добрива вносяться у два етапи: перший раз - під основний обробіток і другий - в рядки з посівом або міжрядковою обробкою. При дрібній закладенні добрив ефективність їх використання різко знижується, якщо в зоні внесення, в період максимального споживання елементів живлення, не буде вологи. Внесення комплексних добрив, під посіви соняшнику, рекомендується проводити безпосередньо перед оранкою, через 14-20 днів після лущення поверхневого шару грунту. Розкидання азоту (N - 10 кг. Діючої речовини на 1т. Рослинних залишків) проводять перед лущенням. Норма фосфору P2O5 і калію K2O і їх співвідношення - визначаються з урахуванням місцевих грунтово-кліматичних умов. Однак, необхідно пам'ятати, що надлишок азотних добрив зменшує олійність культури, затягує вегетаційний період і збільшує ризик ураження культури хворобами. Фосфор підвищує стійкість до посухи та олійність насіння, а його недолік - негативно впливає на формування сім'янки. Калій допомагає рослині утримати вологу і зменшує її випаровування.
Мета: Забезпечення посівів необхідними поживними речовинами.
 
Оранка грунту або глибоке розпушування:
Проводиться, безпосередньо, після внесення комплексних добрив. Оранку починають після настання стану фізіологічної стиглості грунту на глибину 25-30 см. Традиційну обробку можна замінити безвідвальної обробкою, яка полягає у глибокому розпушуванні на глибину, понад 30 см. Добрива зашпаровуються дисками на глибину 12-15 см.

Осіння культивація:
Проводиться в міру необхідності, на глибину 8 -12 см.
Мета: Боротьба з бур'янами і падалицею, вирівнювання поверхні грунту, зменшення випаровування вологи при весняному дозріванні грунту.
 
Ранньовесняне боронування:
Обробка грунту перед посівом повинна бути мінімальною, це ранньовесняне боронування і 1-2 культивації в залежності від строків посіву, наявності вологи в грунті і проростків бур'янів.
 
Культивація:
Передпосівна культивація проводиться на глибину посіву для створення посівного ложа, більш ретельного вирівнювання поверхні поля, а також для боротьби з кореневищними корнеотприсковимі бур'янами. Якщо восени не були внесені добрива, то їх можна внести під культивацію (при цьому знижується% використання поживних речовин з добрив). А також, під час вегетації, при необхідності проводять 1-2 міжрядні культивації, в залежності від стану посівів, наявності в них бур'янів (якщо не застосовувалися хімічні методи).
Мета: Створення посівного ложа, збереження необхідних запасів азоту в грунті, перешкоджає випаровуванню вологи. При міжрядної - знищення бур'янів, розпушення поверхневого шару.
 
Обробка насіння:
Боротьба зі шкідниками і хворобами соняшнику зводиться до обробки насіння фунгіцидними (Апрон, Максим XL або іншими) та інсектицидними (Круїзер,Гаучо або іншими) протруйниками, які захищають молоді сходи соняшнику від хвороб-пероноспороз (несправжня борошниста роса), фомопсису, сіра, біла, суха, фузаріозна гниль, альтерніоз і шкідників сходів - тлі, довгоносиків, дротяників і жуків. Для отримання більш дружних сходів до протруйника можна додавати гумат калію з мікроелементами Агрогумат +7-БОР в кількості 0,5 л на тону насінин.

З агротехнічних методів боротьби з хворобами соняшнику найефективніший - це дотримання сівозміни, в якому соняшник повертається на колишнє місце не ранні 6-8 років, що дозволяє уникати появи в посівах не тільки хвороб, але і такого бур'яну як вовчок.
 
Посів:
Посів починають, коли температура на глибині загортання насіння (5-8 см) становить 10-12 градусів С. У залежності від групи стиглості гібрида, зони вирощування, встановлюють оптимальну норму висіву з урахуванням польової схожості і випадання рослин у період вегетації на 10-15 % вище. Сіють соняшник з міжряддям 70 см. В середньому на момент збирання густота соняшнику повинна становити 50-65 тис. / га, щоб отримати таку густоту на один метр погонний висівають 4,5-5,2 штук насіння (міжряддя 70 см). Останнім часом з'явилася тенденція до посіву соняшнику з міжряддям 45см, при цій схемі посіву площа живлення рослин більш близька до оптимальної, як при перехресному способі посіву пшениці.
 
Внесення гербіцидів:
Одним з елементів технології вирощування соняшнику, який дозволяє утримувати посіви в чистому від бур'янів стані є застосування гербіцидів. Для боротьби зі сходами однорічних бур'янів застосовують грунтові гербіциди: Харнес (1,5-3,0л /га) Фронтьер оптима (0,8-1,4 л / га), Трофі (1,5-2,0 л / га ), Дуал Голд (1,2-1,6 л / га), Трефлан (2,0-3,0 л, га). В якості страхових гербіцидів проти злакових бур'янів використовують: Фюзілад Супер (1,0-3,0 л / га), Фуроре Супер (0,8-2,0), Пантера (1,0-2,0 л / га), Селект (0,4-0,8). Також можна замінити оригінальні гербіциди на аналогічні генеритичні якісні препарати з більш помірною ціною.
Мета: захист посівів від бур'янів.

Обробка соняшнику по вегетації:

Система захисту від шкідників включає в себе як комплекс запобіжних заходів, елементи агрохімічного захисту.  Хімічні засоби регулювання чисельності шкідників застосовують тоді, коли кількість шкідників перевищує пороги шкодочинності. Для захисту від лучного метелика (гусінь), люцернової совки (гусінь), клопів і попелиць використовують інсектицид Децис f-Люкс (гусінь лускокрилих) в нормі 0,4 л/га, проти саранових відмінно працює інсектицид Моспілан в нормі 0,05-0,075 л/га. Проти заселення посівів піщаним мідляком, довгоносиком, кравчиком проводять і крайові обприскування посівів препаратами Ламдекс 0,2 л/га, Децис f-Люкс 0,5 л/ га. Регулювання чисельності бурякової та геліхризової попелиць, клопів сліпняків та гостроплечих клопів можливе застосовуючи препарату Децис f-Люкс 0,3 л/га.

Система захисту передбачає знищення шкідників засобами захисту при обприскуванні посівів. Найбільш ефективними препаратами є інсектицид Кораген 150 -175 мл/га, Децис Профі 0,025 л/га, Бі-58 1 л/га, Фастак 0,15 л/га, Біскайя 0,2 л/га, Ламдекс 0,15-0,4 л/га.

Вчасно проведені хімічні обробки збережуть посіви від пошкоджень шкідниками і дадуть можливість отримати якісний і гідний врожай. Хвороби соняшнику є основною причиною того, що з кожного додатково засіяного гектару господар отримує з кожним роком все менший приріст врожаю. Шкодочинність і поширення хвороб залежить від трьох основних чинників: умови навколишнього середовища, наявності або відсутності патогенів та стійкості чи сприйнятливості рослин. Коли ці чинники поєднуються і діють спільно при збігу обставин сприятливих умов для розвитку хвороб, тоді вини-кають спалахи епіфітотії, за яких особливу роль відіграють температура, опади, вологість. Найбільш поширеними і шкодочинними хворобами соняшнику є біла гниль або склеротиніоз, сіра гниль, фомопсис, несправжня борошниста роса, фомоз, альтернаріоз, вілт, вугільна гниль коренів, соняшниковий вовчок.

Також щоб виростити врожай соняшнику високої якості, без застосування фунгіцидів не обійтись. Сучасна концепція захисту потребує розробки системи фунгіцидного захисту. Така стратегія має забезпечити контроль шкідливих організмів на економічно вигідному рівні, сприяти високій продуктивності культури Застосування фунгіцидів найбільш дієвий елемент системи захисту соняшнику. Обробка посівів соняшнику фунгіцидами допомагає попередити розвиток комплексу хвороб й підвищити показники врожайності. Так, для підвищення стійкості посівів проти хвороб до розчинів фунгіцидів варто додавати гумат калію Агрогумат +7 БОР 0,5 л/га. Важливо пам’ятати, що однобічне внесення високих доз азоту викликає інтенсивне ураження рослин пероноспорозом, іржею, альтернаріозом, фомозом. Соняшник особливо чутливий до нестачі поживних речовин, а також мікроелементу бору, що значно впливає не лише на процеси цвітіння та виповнення кошика насінням, а й суттєво знижує стійкість рослин до хвороб. З цією метою рекомендуємо провести позакореневе підживлення рослин у фазі 3- 4 та 6-8 пари листочків використовуючи мікродобриво гумат калію Агрогумат +7 Бор в кількості 0,5 л/га, обробку гумат калію Агрогумат +7 БОР можна проводити разом з другими агрохімікатами, перевіривши попередньо на сумісність.

Запилення:

Пасіка встановлюється до початку цвітіння (2 бджолосім'ї на 1 га.)
Мета: Покращення запилення, збільшення врожайності на 1 - 2 ц / га
Збирання:
Збирання соняшнику починають при вологості зерна 9-10%. У зонах з надлишковим зволоженням в осінній період для наближення строків збирання проводять десикацію. Цю операцію проводять, коли вологість насіння не перевищує 30%, а 50-60% рослин мають жовтий колір. На насіннєвих посівах гліфосату в якості десикантом використовувати не рекомендують, так як у насіння може істотно знизитися схожість.